Haberler Referanslar Elpac Test ONLİNE YDS Kurumsal İnsan Kaynakları İletişim
 
Ana Sayfa Hakkımızda YDS TOEFL iBT Sınav Merkezi IELTS SAT Kursu Türkçe Kurs YökDil Akademik Sınavlar A1 Aile Birleşimi TEKNİSYEN DİL YETERLİLİK İlköğretim İngilizcesi
İngilizce
Çince
Almanca
Yunanca
İspanyolca
İtalyanca
Japonca
Fransızca
Rusça
Work&Travel

TOEFL iBT Sınav Merkezi
TOEFL Hakkında SSS

TOEFL IBT sınavı, adayların akademik İngilizce düzeylerini ölçen, bilimsel araştırmaları İngilizce yapabilecek yeterliliği ölçüt olarak kabul eden, dünyanın en prestijli, İngilizce  sınavıdır.

Tüm dünyada üniversitelerin, akademik kariyer yapmak isteyen adaylardan istediği bir ön koşuldur. Her üniversite istediği toefl skorunu kendisi belirlemektedir. Ayrıca ülkemizde, üniversitelerin yani sıra, gerek kamu, gerekse ozel bir cok kurumda çalısanların, dil tazminat farkı  alabilmeleri, yada kariyer planları için İngilizce seviyelerini TOEFL IBT skoru ile kanıtlamaları istenmektedir.

1.TOEFL IBT Nasıl Bir Sınavdır?
TOEFL IBT  sınavı yaklaşık 4 saat süren ve adayların, okuma (reading), dinleme (listening), konuşma (speaking) ve yazma (writing) becerilerini ölçen bir sınavdır. Sınav tamamen internet üzerinden ve ETS’nin yetkilendirdiği sınav merkezlerinde, bilgisayarlar ile yapılır. 

2.TOEFL IBT Sınavı Nasıl Yapılır?
Sınav bir seferde ve 2 oturumda yapılmaktadır. Adaylar,  sırasıyla, önce okuma (reading) ve dinleme (listening) bölümleri ile ilgili sorulara cevap verdikten sonra (yaklaşık 2 saatlik bir oturumdur)  10 dakika ara verilir, 2. Oturumda ise yine sırasıyla önce konuşma (speaking) ve son olarakta yazma (writing) bölümleri ile sınav tamamlanır.

3.TOEFL IBT Sınavına Nasıl Başvurabilirim?
TOEFL IBT sınavına girebilmek için,
www.ets.org adresinden veya www.ilm.com.tr adresinden ulaşabiliceğiniz link yardımı ile internet üzerinden sınav kaydınızı yaptırarak sınav tarihi almalısınız. Sınava müracaatlardaki yoğunluk nedeniyle, girmek istediğiniz tarihten en az 2-3 hafta öncesinden sınav kaydınızı yaptırmanız, istediğiniz tarihe yer bulabilmeniz için önemlidir.

4.TOEFL IBT Sınav Kayıdımı Nasıl Yapacağım?
TOEFL IBT sınav kaydınızı yapmak içi önce
www.ets.org sitesine üye olmalısınız, daha sonra aynı sitede  sınava kayıt ile ilgili formları doldurarak ilerlemelisiniz, gerekli kişisel bilgilerinizi girdikten sonra sistem size yetkili sınav merkezlerini listeleyecektir. Girmek istediğiniz sınav merkezini belirledikten sonra, son aşamada bir  kredi karti numarası vermeniz gerekmektedir. Sistem 185$ sınav ücretini hesabınızdan çekmek suretiyle sınav kaydınız tamamlanmış olacaktır. (Bkz. TOEFL'a nasıl kayıt olunur Video)

5.TOEFL IBT Sınav Sonucumu Nasıl ve Nerden Öğrenebilirim?
TOEFL IBT sınav sonuçları, sınav tarihinden 14 iş günü sonra
www.ets.org adresinde ilan edilir, sınav kaydınızı yaparken, sizin için oluşturulan ID numaranız ile sisteme  girerek sınav sonucunuzu öğrenebilirsiniz, internette açıklanan bu sonuç kesin sonuç olmakla birlikte resmi bir sonuç değildir. Resmi sınav sonuç belgeniz sınava girdiğiniz tarihten 21 iş günü sonra, sınav kaydınızı yaparken verdiğiniz adreslere posta yolu ile ulaşacaktır.

6.Sınav Günü Yapmam Gereken Hazırlıklar Nelerdir?
4 saat gibi uzun bir sınava giderken, bir gece öncesinde uykunuzu iyi almanız, güzel bir kahvaltı yapmanız, rahat kıyafetler tercih etmeniz sınav sırasında rahat ve huzurlu olmanızı sağlamak için önemlidir.  Sınav gününden önce, sınav merkezinizi arayarak, isminizi teyit etmeniz, önceden sınav merkezinize giderek yerini öğrenmeniz, sınav günü yaşayacağınız aksilikleri en aza indirecektir.  Sınav saatinden yarım saat önce mutlaka sınav merkezinde bulunmanız gerekmektedir.

7.Sınava Giderken Yanıma Almam Gerekenler Nelerdir?
Sınava giderken, imzalı bir kimlik belgeniz (ehliyet, pasaport gibi) ve nüfus cüzdanınız yanınızda bulunmalıdır. Salon görevlisinin kontrol edeceği bu kimlik kartlarınız üzerindeki bilgiler ve  fotoğrafınız,  görevlinin sizi rahatça teşhis edebileceği açıklıkta olmalıdır.  Kimlik belgeleriniz üzerindeki sorunlu bilgiler (çok yıpranmış, okunaksız, eski bir fotoğraf vb.) sınava alınmanız ile ilgili sorun yaratabileceğini unutmamanız gerekir.

8.Sınavdan ne kadar süre önce test merkezinde olmalıyım?
Sınav başlangıcından en az yarım saat önce test merkezinde hazır olmalısınız.

9.Ehliyetim veya pasaportum yok ne yapmam gerekiyor?
Noter'den kimliğiniz size ait olduğunu belgeleyen bir belge almalısınız ve bu belgeyi imzalamalısınız.Unutmayın ETS sınava girebilmeniz için gereken kimliğin üzerinde imza bulunmasını istemektedir.

10.Skorum ne zaman elime ulaşır?
Skorunuzu sınava girdiğiniz tarihten itibaren 15 iş günü sonra ETS'den daha önce almış olduğunuz kullanıcı adınız ve şifrenizle online kayıt bölümüne girerek web'den öğrenebilirsiniz. Posta ile elinize ulaşması 4-6 hafta arası bir süre olacaktır.

11.Konuşma (speaking) sınavı nasıl yapılıyor?
Sınav esnasında mikrofonla ses kaydınız alınmakta ve ETS tarafından sonuçlarınız değerlendirilmektedir. Speaking bölümü bilgisayar tarafından değil uzmanlar tarafından değerlendirilmektedir.

12.Sınav ücreti ne kadardır?
Ödeme Kredi kartıyla kabul edilmektedir. Sınav ücreti  ve hizmet bedelleri şu şekildedir:

ÜRÜN ÜCRETLER (1/7/2006'dan itibaren)
TOEFL® Internet-Based Test
US$ 185
Geç kayıt ücret farkı
US$ 25
Sınav tarihi değişikliği
US$ 60
İptal Edilen sonuçları tekrar isteme
US$ 20
Ekstra skor belgesi
US$ 17
TOEFL IBT Speaking Veya  Writing bölümü
Yeniden kontrol talebi
US$ 60
TOEFL IBT Speaking Ve Writing bölümü
Yeniden kontrol talebi
US$ 120
Ödeme reddedildiği takdirde
US$ 20

13.Sınavda esnasında karalama kağıdı kullanabilir miyim?
Sınav süresince test merkezi tarafından size sağlanacak kağıt (3 sayfayı geçmeyecek şekilde) ve kalemle not alabilirsiniz.

14.Eski sistemde bir puan yeni sistemde kaça denk gelmektedir? 

TOEFL IBT TOEFL CBT
120 300-297
119 293
118 290
117 287
116 283
115-114 280
113 277
112-111 273
110 270
109 267
108-106 263
105 260
104-103 257
102-101 253
100 250
99-98 247
97-96 243
95-94 240
93-92 237
91-90 233
89-88 230
87-86 227
85-84 223
83 220
82-81 217
80-79 213
78-77 210
76 207
75-74 203
73-72 200
71 197
70-69 193

15.Sınava hazırlanmak için ne yapmalıyım?
TOEFL IBT için çalışacak öğrencilerin en az Upper-Intermediate (Orta Sonrası) düzeyde genel İngilizce yetkinlikleri olmalıdır. Dinleme bölümünde Amerikan İngilizcesi işitileceğinden, adayların en az birkaç farklı TOEFL IBT hazırlık kitabının dinleme materyallerini çok iyi çalışmaları gerekmektedir. Ayrıca yapılacak genel dinleme çalışmalarında Amerikan dizileri ya da İngilizce belgesellerden yararlanılabilir. Okuma bölümüne hazırlık için akademik düzeyde kelime bilgisi çalışılmalı ve akademik metinler okunmalıdır. Yazma çalışması mutlaka bir öğretmen gözetiminde yapılmalı ve alınan geri bildirimler doğrultusunda sınav gününe kadar olabildiğince çok makale yazılmalıdır. Konuşma çalışması için Amerikalı bir öğretmenden yardım alınmalı ve olası konuşma konuları için zihinsel hazırlık ve pratik yapılmalıdır.

Bütün bu çalışmalar için uzmanlarca hazırlanmış sıkı bir müfredat programı en akıllıca çözümdür. Görünen odur ki, TOEFL IBT artık öğrencilerin kendi başlarına çalışabilecekleri yalnızca Okuma bölümünü barındırmaktadır. Bu nedenle adayların kesinlikle profesyonel yardım almaları gerekmektedir. Ne var ki bu yardım genel İngilizce kursları veya öğretmenleri ile değil, TOEFL IBT konusunda uzmanlaşmış ve müfredat programı geliştirmiş bir kadro yardımıyla olmalıdr. İstanbul Lisan Merkezi TOEFL IBT için kurulduğu günden beri özel bir birimle çalışmaktadır. Bu birim akademisyenlerden oluşmaktadır ve TOEFL IBT konusunda yayınlanmış tüm materyallere sahiptir. İstanbul Lisan Merkezi, TOEFL IBT'deki tüm yenilikleri takip etmektedir ve yeni sınav sistemi ile ilgili her türlü eğitim ve danışmanlık hizmetini vermektedir.

Ana Sayfa    |    Hakkımızda    |       |    YDS    |    TOEFL iBT Sınav Merkezi    |    IELTS    |    SAT Kursu    |    Türkçe Kurs    |    YökDil    |    Akademik Sınavlar    |    A1 Aile Birleşimi    |    TEKNİSYEN DİL YETERLİLİK    |    İlköğretim İngilizcesi    |   insan Kaynakları   |    iletişim   |    tefl diploma
ingilizce kursu, ingilizce eğitimi, ingilizce dil kursu, ingilizce kursu, ingilizce kursu istanbul, ingilize kursu fiyatları, yabancı dil, en iyi ingilizce kursu, ingilizce öğrenme, elementary seviyesi, başlangıç seviyesi, ingilizce kursu fiyatları, kurslar, ingilizce kursu, ingilizce kursları, ingilizce kursu bakırköy, ingilizce kursu, ingilizce kursu, ingilizce kursu, ingilizce kursu, ingilizce eğitimi, ingilizce dil kursu, ingilizce kursu, ingilizce kursu istanbul, ingilize kursu fiyatları, yabancı dil, en iyi ingilizce kursu, ingilizce öğrenme, elementary seviyesi, başlangıç seviyesi, ingilizce kursu fiyatları, kurslar, ingilizce kursu, ingilizce kursları, ingilizce kursu bakırköy, ingilizce kursu, ingilizce kursu, ingilizce kursu, ingilizce kursu, ingilizce eğitimi, ingilizce dil kursu, ingilizce kursu, ingilizce kursu istanbul, ingilize kursu fiyatları, yabancı dil, en iyi ingilizce kursu, ingilizce öğrenme, elementary seviyesi, başlangıç seviyesi, ingilizce kursu fiyatları, kurslar, ingilizce kursu, ingilizce kursları, ingilizce kursu bakırköy, ingilizce kursu, ingilizce kursu, ingilizce kursu, ingilizce kursu, ingilizce eğitimi, ingilizce dil kursu, ingilizce kursu, ingilizce kursu istanbul, ingilize kursu fiyatları, yabancı dil, en iyi ingilizce kursu, ingilizce öğrenme, elementary seviyesi, başlangıç seviyesi, ingilizce kursu fiyatları, kurslar, ingilizce kursu, ingilizce kursları, ingilizce kursu bakırköy, ingilizce kursu, ingilizce kursu, ingilizce kursu, ingilizce kursu, ingilizce eğitimi, ingilizce dil kursu, ingilizce kursu, ingilizce kursu istanbul, ingilize kursu fiyatları, yabancı dil, en iyi ingilizce kursu, ingilizce öğrenme, elementary seviyesi, başlangıç seviyesi, ingilizce kursu fiyatları, kurslar, ingilizce kursu, ingilizce kursları, ingilizce kursu bakırköy, ingilizce kursu, ingilizce kursu, ingilizce kursu, ingilizce kursu, ingilizce eğitimi, ingilizce dil kursu, ingilizce kursu, ingilizce kursu istanbul, ingilize kursu fiyatları, yabancı dil, en iyi ingilizce kursu, ingilizce öğrenme, elementary seviyesi, başlangıç seviyesi, ingilizce kursu fiyatları, kurslar, ingilizce kursu, ingilizce kursları, ingilizce kursu bakırköy, ingilizce kursu, ingilizce kursu, ingilizce kursu, ingilizce kursu, ingilizce eğitimi, ingilizce dil kursu, ingilizce kursu, ingilizce kursu istanbul, ingilize kursu fiyatları, yabancı dil, en iyi ingilizce kursu, ingilizce öğrenme, elementary seviyesi, başlangıç seviyesi, ingilizce kursu fiyatları, kurslar, ingilizce kursu, ingilizce kursları, ingilizce kursu bakırköy, ingilizce kursu, ingilizce kursu, ingilizce kursu, ingilizce kursu, ingilizce eğitimi, ingilizce dil kursu, ingilizce kursu, ingilizce kursu istanbul, ingilize kursu fiyatları, yabancı dil, en iyi ingilizce kursu, ingilizce öğrenme, elementary seviyesi, başlangıç seviyesi, ingilizce kursu fiyatları, kurslar, ingilizce kursu, ingilizce kursları, ingilizce kursu bakırköy, ingilizce kursu, ingilizce kursu, ingilizce kursu, ingilizce kursu, ingilizce eğitimi, ingilizce dil kursu, ingilizce kursu, ingilizce kursu istanbul, ingilize kursu fiyatları, yabancı dil, en iyi ingilizce kursu, ingilizce öğrenme, elementary seviyesi, başlangıç seviyesi, ingilizce kursu fiyatları, kurslar, ingilizce kursu, ingilizce kursları, ingilizce kursu bakırköy, ingilizce kursu, ingilizce kursu, ingilizce kursu
2010 © İstanbul Lisan Merkezi - Tüm telif hakları saklıdır.