Dil Nasıl Doğdu?

Dil Nasıl Doğdu?

Dil Nasıl Doğdu?

Dünyada 5-10 bin civarında farklı dil olduğu tahmin ediliyor. Dil nasıl doğdu? Dünyada kaç dil konuşuluyor? Hayvanlar dil becerisi geliştirebilir mi? Dil hakkında en çok merak edilen sorulara cevap aradık.

Dil nasıl ortaya çıktı?

Dil, bireyin çevresindeki diğer insanlar ile anlaşmak için kullandığı bir araçtır. Dilin nasıl ortaya çıktığı konusunda birçok araştırma yapılmasına rağmen kesin bir görüş birliği bulunmaz. Binlerce yıl öncesine dair bu bilgilerin ortaya çıkartılması kolay değildir. Dilin, doğadaki seslerin insan tarafından taklit edilmesi yoluyla oluştuğu, insanın jest ve mimiklerine eşlik eden seslerin zamanla dile dönüştüğü veya insanların çeşitli işleri yaparken çıkardığı seslerin önce şarkılara sonra kelimelere dönüştüğünü öne süren farklı yorumlar bulunmaktadır. Ağır bir kütüğü kaldırırken çıkarılan ‘’Hop’’ gibi sesler son görüşe örnektir.

 

Dünya üzerinde kaç dil konuşuluyor?

Dil uzmanları tam olarak kaç dil konuşulduğunu belirlemenin imkânsızlığını vurguluyor. Tüm dünyayı kapsayan bir araştırma yapmanın zorluğu ve lehçelerin farklı diller olarak kabul edilip edilmeyeceğine dair görüş ayrılıkları gibi kesin sonuca ulaşmayı engelleyen faktörler var. Dünyada 5-10 bin arasında farklı dil konuşulduğu tahmin ediliyor. Bu dillerden 2 bin civarında bir kısmı yazılı olarak da kullanılmakta.

 

Dünya üzerinde en çok konuşulan diller hangileridir?

Mandarin Çincesi, İngilizce, Hintçe, İspanyolca, Fransızca, Almanca, Rusça, Arapça, Bengalce ve Japonca dünya üzerinde en çok kişinin konuştuğu diller arasındadır.

 

Farkı canlılar dil öğrenebilir mi?

Ses kullanımı açısından ilk akla gelen hayvanlar kuşlardır. Kuşlarda yapılan araştırmalar, kendi türlerinden olmayan kuşların şarkılarını anlayamadıklarını gösteriyor. Öte yandan hayvanlar kendi aralarında haberleşecek farklı sesler çıkartabiliyorlar. Örneğin tehlike anlarında birbirlerini uyarabiliyorlar. Bir başka ilginç araştırmada ise bir şempanzeyi bir bebekle birlikte yetiştirerek konuşmayı öğrenip öğrenmeyeceği incelenmiş ve şempanzenin bu becerisinin olmadığı görülmüştür. Nevada Üniversitesi’nden iki psikolog Beatrice Gardner ve Allen Gardner, şempanzelerin konuşabilmeleri için gırtlak yapılarının uygun olmadığı ortaya çıkarınca, araştırma yön değiştirmiş. Bunun üzerine şempanzeye işaret dili öğretilmiş ve belirli gramer bilgilerinin öğrenebildikleri ortaya çıkarılmış.

| Bilgi Formu

Bilgi Formu

 Gizlilik Politikasını okudum, anladım ve onaylıyorum.

| Online Kayıt