Erasmus Programı Nedir?

Erasmus Programı Nedir?

Erasmus Programı Nedir?

Erasmus Nedir?

Erasmus, 1987 yılında Avrupa Birliği tarafından kurulmuş ve uluslararası öğrencilerin Avrupa’da okuyarak deneyim kazanmasını amaçlayan bir programdır. Erasmus programı 3-12 ay arasında sürer ve Türkiye’de okuduğunuz üniversitenin 2. yılı itibari ile başvuru yapabilirsiniz- bu süre okuduğunuz okul ve programa göre değişebilir. Sunduğu tüm imkânlarla öğrencilere bambaşka bir hayat tecrübesi yaşatan bu programa ilgi her geçe yıl artıyor. Erasmus hakkında kafanızda soru işaretleri olması tabi ki doğal. Bu yazımızda Erasmus hakkında mutlaka bilmeniz gereken bazı bilgilerden bahsediyoruz. 

Erasmus İle Hangi Ülkelere Gidilebilirim?

36 farklı Avrupa ülkesi ve yüzlerce üniversitenin dâhil olduğu Erasmus programında en popüler ülkeler: Almanya, İspanya, Fransa ve İtalya. Erasmusa gitmeyi planlayan bir öğrenci kendi bölümü ile aynı doğrultuda olacak şekilde bu 36 Avrupa ülkesinden birini seçebilir. Erasmusun size vereceği ücret gideceğiniz her ülke ve şehir için değişiklik gösteriyor. Yapacağınız her ekstra harcama sizin cebinize yansıyabileceği için ülke ve şehir seçimi çok önemli.

Erasmus Şartları Neler?

Erasmus başvurunuzun kabul olabilmesi için yerine getirmeniz gereken şartlar şu şekilde:

  • Öğrencinin lisan eğitiminin en az 1 yılı (2 dönem) tamamlanmış olmalı.
  • Lisans öğrencileri için not ortalaması 4.00 üzerinden en az 2.00 olmalı. (Not ortalaması şartları öğrencinin okul ve bölümüne göre değişebiliyor, okul danışmanınızdan bu konu hakkında bilgi almanızı tavsiye ederiz).
  • Dil Yeterliliği: Erasmus programına başvuru yapabilmek için dil yeterliliği şartı bulunuyor. Dil yeterliliği şartını ağlayabilmeniz için başvuru yaptığınız dile göre değişen sınav sonucu veya sertifikaya ihtiyacınız olacak.

İngilizce dili ile başvuru yapıyorsanız; TOEFL-iBT veya YDS gibi sınavlara girmeniz gerekecek. Bu sınavlara İstanbul Lisan Merkezi (İLM)’nin sınav hazırlık programlarına katılarak başarınızı garantileyebilirsiniz. İLM aynı zamanda bir TOEFL-iBT sınav merkezi olduğu için sınava yine İLM şubelerinde girebilirsiniz

Almanca, Fransızca, İspanyolca, İtalyanca gibi diller ile başvuru yapıyorsanız; bu dillerde minimum B2 seviyesinde olduğunuz belgeleyen resmi sertifika ile başvurunuzu yapabilirsiniz. İLM, MEB onaylı resmi sertifika verme yetkisine sahip olduğu için İLM’nin Erasmus programlarına katılarak program bitiminde alacağınız sertifika ile Erasmus başvurunuzu yapabilirsiniz.

  • Son olarak daha önce Erasmus programına katılmamış olmanız şartı bulunuyor.  

Erasmus Gerçekten Yapılmaya Değer Mi?

Erasmus, öğrencilere farklı bir kültür tanımak için muhteşem bir fırsat sunuyor. Erasmus için gideceğiniz şehirde geçireceğiniz her gün sizin için bambaşka bir heyecan demek. Bulunduğunuz şehrin kültürün, insanlarını ve dilini belki de başka hiçbir şekilde tecrübe edemeyeceğiniz kadar yaşayacaksınız.

Belirtmek isteriz ki Erasmus programı bir turistik seyahat değildir. Gideceğiniz ülke ve şehri tanımak dışında aynı zamanda gittiğiniz okulda uluslararası bir eğitim alacak, ciddi bir sosyal-akademik tecrübe kazanacaksınız. Bunun yanı sıra dilinizi geliştirmeniz ve gelecekte kariyerinizde karşılaşabileceğiniz zorlukları aşabilmeniz için size bir ders niteliğinde bir tecrübe kazandıracak. Eğer farklı bir ülkede yaşamak, farklı bir kültür ve dünyanın her yerinden insanlarla tanışmak, kariyerinize eşi benzeri olmayan bir tecrübe kazandırmak size cazip geliyorsa Erasmus tam size göre olabilir.

 

| Bilgi Formu

Bilgi Formu

 Gizlilik Politikasını okudum, anladım ve onaylıyorum.

| Online Kayıt