Gökyüzünde Kariyer

Gökyüzünde Kariyer

Gökyüzünde Kariyer

ICAO ve ELPAC: Gökyüzünde Kariyer!

Uçmak, herkes için farklı bir anlam taşıyor, pilot adayları için ise tarifsiz bir mutluluk… Bulutların arasında süzülen bir uçağı kullanmak, tıpkı kuşlar gibi özgürce gökyüzünde ilerlemek birçoğunun çocukluk hayali. Tüm dünyayı gezebilmek, farklı kültürleri keşfedebilmek ve elbette pilotların yüksek maaşları, gökyüzünde kariyer hedefleyenlerin düşlerini süslüyor.

Yıllardır adaylara ICAO Level 4-5-6 ve ELPAC Level 4-5-6 eğitimleri veren İstanbul Lisan Merkezi (İLM), Türk Pilotlar Akademisinin düzenlediği eğitim seminerlerine ev sahipliği yaparak pilot adaylarını ağırlıyor. Ücretsiz gerçekleştirilen bu seminerlere katılarak hayalinizdeki kariyerin kapılarını aralayabilirsiniz.

Hem Adaylar Hem Çalışan Pilotlar için Yabancı Dil Şart

Gelişen teknolojinin de katkılarıyla yeni neslin çok daha donanımlı yetiştiği ve yabancı dil konusunda çok daha avantajlı olduğu bir gerçek. Pilot adaylarının Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü’nün (ICAO) belirlediği dil standartlarını yakalamaları gerekiyor. Havacılık konusunda iletişim becerileri hayati önem taşıdığından Level 4’un altında kalanlar, uluslararası uçuşları gerçekleştiremiyor. Hali hazırda pilotluk yapanlar da dil yeterliliği sınavına tabi tutulmakta. Bu sınavın sonuçlarına göre Level 4 dil yeterliliği 3 yıl, Level 5 dil yeterliliği 6 yıl, Level 6 dil yeterliliği süresiz olarak geçerli kabul ediliyor.

Pilotluk Eğitimi 50 Bin Dolar’dan Başlıyor!

Türk Pilot Akademisi’nin pilot adayları için hazırladığı eğitim paketi hakkında bilgi veren Türk Pilot Akademisi Genel Koordinatörü, yurtdışında eğitim almanın avantajları üzerinde duruyor. ‘’Ülkemizde 80 bin Euro gibi yüksek fiyatlara pilotluk eğitimleri sunulmakta. Yurtdışında eğitim almak çok daha ekonomik. Ayrıca eğitim sonunda verilen uluslararası sertifikalar (JAA/EASA-FAA) ile mezun olan öğrenciler dünyanın her yerinde iş bulabiliyorlar’’.

Pilotluk Lisansları

Pilotluk eğitiminde, PPL-A (Private Pilot License/Özel Pilotluk Lisansı), CPL-A (Commercial Pilot License/Ticari Pilot Lisansı), ME-A (Multi Engine/Çok Motorlu), IR-A (Instrument Rating/Aletli Uçuş) dediğimiz ve sizin FO (First Officer/Yardımcı pilot) olmanızı sağlayacak lisanslar vardır. Pilot adaylarının sıkça duyduğu ATPL Frozen (Dondurulmuş Havayolu Taşımacılık Pilot Lisansı) diye bir lisans aslında yoktur, CPL (Ticari Pilot) isimli lisans vardır. Ancak bu lisansı aldıktan sonra 14 ATPL Teori yazılısını da geçen pilot, eğer 5 yıl içerisinde havada 1500 saat uçuşu (bunun 500 saati Multi Crew olarak) tamamlarsa lisansı direkt ATPL lisansına döneceğinden CPL/ME/IR lisanslı pilotlar ‘’ATPL Frozen’’ lisanslı pilot diye anılmaktadırlar.

Uçak Alımlarına Dikkat Edin

Deneyimli pilotlar, hangi tip uçakla eğitim alacağına karar veremeyenlere, üreticiler ve havayolu firmalarının uçak alım-satımlarını ve filolarını araştırmalarını öneriyor. Adaylar, kaç uçak satılmış, hangi tip uçaklar alınmış gibi bilgileri takip ederek eğitimlerine yön verebilir. Tip Eğitimi’nin (Type Rating) neredeyse pilot lisansı almak kadar pahalı olduğu da belirtmekte fayda var. Ayrıca bazı hava yolları adaylardan, MCC Kursu Sertifikası (Multi Crew Coordination) yani çoklu ekip koordinasyonu sertifikası da talep edebiliyor.

İngilizce Bilmeniz, Havacılık İngilizcesi Bildiğinizi Göstermiyor

Seminerde konuk pilotlar, yabancı dil konusunda yaşadıkları örnekleri de paylaştı. Amerika’da hukuk eğitimi alıp, 8 yıl da orada avukatlık yaptıktan sonra pilot olan bir kişinin, dil sınavından geçememesi çarpıcı örneklerden biri… Günlük konuşma dilinin havacılık İngilizcesiyle aynı olmadığını aklınızda tutmanız gerekiyor.

ICAO ve ELPAC Sınavlarına İLM’nin 40 Yıllık Tecrübesiyle Hazırlanın

Havacılık ile ilgili hayalinize bir adım daha yaklaşmak için ICAO ve ELPAC (English Language Proficiency for Aeronautical Communication) sınavlarına İLM’nin tecrübeli ve sertifikalı eğitmenleri ile hazırlanarak başarınızı garantileyebilirsiniz. Yıllardır Türkiye’nin çeşitli şehirlerinde ki büyük havalimanlarında pilotlara ve hava trafik kontrol (kule) çalışanlarına bu eğitimleri veren İLM, yüzlerce adayı hayallerine ulaştırmıştır. ICAO Level 4-5-6 ve ELPAC Level 4-5-6 hazırlık programlarına İLM şubelerinde veya online olarak katılabilirsiniz.

 

| Bilgi Formu

Bilgi Formu

 Gizlilik Politikasını okudum, anladım ve onaylıyorum.

| Online Kayıt