ICAO Level 4: Havacılığın Dili

ICAO Level 4: Havacılığın Dili

ICAO Level 4: Havacılığın Dili

ICAO Level 4, tüm pilot ve hava kontrolörlerinin en az bilmek zorunda olduğu İngilizce seviyesidir. İngilizce düzeyinin en az bu seviyede olması havacılık sektörü için hayati önem taşımaktadır. 
Son yıllarda yapılan araştırmalar, Havacılık İngilizcesi yetersizliğinden kaynaklanan kazaların büyük ölçüde arttığını göstermektedir. Kaza riskini en aza indirmek amacıyla ICAO tarafından Operational Level 4 seviyesi alt sınır olarak belirlenmiştir.
 
Havacılık sektöründe çalışan personellerin, çalışma saatleri içerisinde meydana gelebilecek tüm durumların üstesinden gelebilmesi için bazı şartları yerine getirmesi gerekmektedir. Bunlar; dinleme, anlaşılır bir telaffuzla konuşma ve sağlıklı diyalog kurabilmektir. Bu yeterliliklerin sağlanması ile iletişim sorunlarını ortadan kaldırarak yaşanabilecek olumsuzlukların önüne geçilebilir. Havacılık sektörünün temellerini oluşturan Operational Level 4’ü daha detaylı bir şekilde inceleyelim.
 

ICAO Level 4: Havacılıkta İletişimin Temeli

 
ICAO Level 4, havacılık sektöründe doğru iletişimin sağlanmasında büyük önem taşımaktadır. Her işin başı iletişim olduğu gibi havacılıkta da kaliteli ve güvenli hizmetin yolu iletişimden geçmektedir. Pilotlar ve hava kontrolörleri arasında sağlıklı bir haberleşme uçuş güvenliğini üst düzeye çıkarır.Bunun yolu da İngilizce’yi iyi derecede bilmekten geçmektedir. Dünya dili İngilizce, havacılığın da olmazsa olmazıdır. Bu sektörde, yer almak ve ilerlemek istiyorsanız mutlaka yabancı dil bilmelisiniz.
 
Pilotlar ve hava kontrolörleri uçuş esnasında İngilizce ile haberleşirler. İki tarafında birbirini hızlıca konuşmalı, anlaşmalı, harekete geçmelilerdir. Bu, uçuş güvenliğini sağlamak açısından son derece anlamlıdır. Birbirlerini anlayamadıklarında yanlış anlamalar ortaya çıkar ve hayati kazaların ortaya çıkmasına neden olur.
 
Operational Level 4 seviyesinde İngilizce bilmeleri, risklerin ortaya çıkma ihtimalini en aza indirir. Ayrıca, acil durumlarda hızlı çözümler üretilmesini de sağlar.
ICAO sınavında istenilen dereceyi elde edebilmek için gramer, kelime bilgisi, akıcı konuşma, telaffuz ve hızlı etkileşim kurma becerileri üzerinde durmanız gerekecektir. Bu seviye sınavının geçerliliği dört yıldır. Dört yıldan sonra tekrar sınava girmeniz gerekmektedir. 
 
Operational Level 4 sınavında temel olarak pilotun ve kontrolörlerin konuşma, soruları yanıtlama ve ortak dili kullanma becerisini test eder. İki aşamadan oluşan sınavın ikinci aşamasında adaylar, uçakta kontrolörü dinleyerek onunla iletişim kurmaktadır. Burada amaçlanan adayın, olayı anlayıp anlamadığını ve nasıl tepki verdiğini ölçmektir.  Ayrıca, adayın mesajları yakalama, yorumlama ve de aksiyon alma becerici ölçülmektedir. Adayların teknik bilgisini İngilizce ile ifade etmeleri istenmektedir.
Eğer pilot veya kontrolör adayı iseniz veya kariyerinizde yükselmek istiyorsanız gerekli seviyeye ulaşmak için yapılması gerekenleri ele alacağız. Kariyerinizde zirveyi yaşamak için ihtiyacınız olan programa hep birlikte bakalım.
 

ICAO Level 4 ile Kariyerinizde Yükselin

 
ICAO Level 4, havacılık sektöründe iki önemli rol olan pilot ve kontrolörlerin bilmesi gereken İngilizce düzeyidir. Bu ikili, birbirleriyle sürekli iletişim halindedir. Kısa sürede diyalog kurup anlaşarak aksiyon almak zorundadırlar. Aksi taktirde, havada hayati problemler yaşanmasına neden olabilir. Tüm bunların yaşanmaması adına, Operational Level 4 şartı ile daha sağlıklı ve hızlı bir iletişim amaçlanmıştır. Havacılık sektöründe kariyer yapmak istiyorsanız dikkat etmeniz gereken belirli kriterler vardır. Bunlar şu şekildedir:
 
  • Grammer Bilgisi
  • Kelime Bilgisi
  • Telaffuz
  • Akıcılık 
  • Anlama
  • Etkileşim
Bu kriterleri detaylı bir şekilde ele alalım.
 

Grammer Bilgisi

Pilot ve hava kontrolölleri, karşılıklı bilgi paylaşımını doğru yapabilmeleri için grammer yapılarını iyi derecede bilmelidirler.
 

Kelime Bilgisi

Kendilerini iyi ifade edebilmeleri, olağanüstü durumlarda hemen müdahale edebilmeleri için kelime dağarcıklarının geniş olması gerekmektedir.
 

Telaffuz

Sağlıklı iletişim kurmak ve yanlış anlaşılmalara yol açmamak için açık ve anlaşılabilir bir telaffuza sahip olmaları gerekmektedir.

Anlama

Pilotlar ve antrenörlerin doğru karar verebilmeleri ve iletişim kurabilmeleri için öncelikle anlama yeteneklerini geliştirmeleri gerekmektedir.

Akıcılık

Akıcılık, en önemli kriterlerden biridir. Sürekli iletişim halinde olan pilot ve kontrolörler birbirlerini en kısa sürede net bir şekilde anlayarak verilen talimatları hızlıca yerine getirmek zorundadırlar.

Etkileşim

Pilot ve hava kontrolörlerinin arasındaki iletişim çok etkili olmak zorundadır. Yanlış anlaşılma veya ani durumlarda hemen etkileşim kurabilmeli ve harekete geçirebilmelidirler.
 

ICAO Level 4 Eğitimi

ICAO Level 4, İngilizce’de ileri düzey bir seviyedir. Okuma, anlama, konuşma kazanımlarını çok iyi bir şekilde edindiğinize işaret eder. Bu seviyeye ulaşmak çok kolay olmasa da sıkı çalışma ve uzman yardımıyla imkânsız da değildir. İstanbul Lisan Merkezi, Aviation English programı ile hayallerinize ulaşabilirsiniz.
 
Sürecin ilk adımında adayın dil seviyesi belirlenir. Sonrasında belirlenen seviyesi desteklenir ve geliştirilir. Dil bilgisi temelleri yeterince sağlamlaştırıldıktan sonra havacılık sektöründe yer almak istediğiniz alana göre reading ve speaking dersleri verilmektedir. Eğitimlerimizde adayın anlama, konuşma ve diyalog kurma yeteneklerinin geliştirilmesi amaçlanmıştır. 
 
Ayrıca; yüz yüze, online, bireysel ve grup dersleri olmak üzere seçeneklerimiz mevcuttur. Eğitiminizi istediğiniz şekilde alma konforuna sahipsiniz.
Bu eğitim mülâkatları başarıyla geçmenizi sağlamakla birlikte çalışma hayatına da hızlıca adapte olmanızı sağlar.  İLM ICAO Level 4 kursu ile hayallerinizdeki kariyere ulaşabilirsiniz. Uzman eğitmenlerimiz tarafından verilen dil kurslarımıza web sitemiz üzerinden ulaşabilirsiniz.

| Bilgi Formu

Bilgi Formu

 Gizlilik Politikasını okudum, anladım ve onaylıyorum.

| Online Kayıt