TOEFL Sınavı Hakkında Bilgiler

TOEFL Sınavı Hakkında Bilgiler

TOEFL Sınavı Hakkında Bilgiler

TOEFL Sınavı Hakkında Bilgiler

Hayal ettiğiniz kariyer için yabancı dil bilgisi, iş başvurularında en büyük avantajınız. Her hafta sonu 2 oturum şeklinde gerçekleştirilen TOEFL sınavına girecek adayların merak ettiklerini İLM TOEFL Sınav Yetkilisi Taner Tatlı anlattı.

TOEFL sınavının önemi hakkında bilgi alabilir miyiz?

TOEFL sınavı dünya çapında geçerliliği bulunan akademik düzeyde bir İngilizce sınavı olması nedeniyle öğrenci, çalışan veya iş başvurusu yapacak herkes için önemli bir sınavdır. Uluslararası birçok firma işe alım sürecinde ve dünya çapında yüzlerce üniversite kabul aşamasında TOEFL sınav sonucu istiyor.  Sınavdan aldığınız puan sadece kişisel amacınız için kullanmanızın yanında dünya çapında İngilizce seviyenizi resmi olarak kanıtlamaktadır.

Sınav yılda kaç kere yapılıyor? Sınava girebilmek için gerekli belge ve koşullar nelerdir?

Sınav randevusunu TOEFL iBT resmi internet sitesi üzerinden aldığınıza emin olun. Sınav yeri seçerken İLM’nin şubelerini seçerek tecrübeli sınav yetkililerin desteği ve konforlu sınav salonlarında sınavdaki başarı şansınızı arttırabilirsiniz. Sınava girebilmek için herhangi bir koşul aranmıyor fakat başarılı olabilmek için minimum ‘’Upper-Intermediate’’ seviyesinde olmak gerekiyor. Güncel sınav fiyatlarını yine TOEFL resmi sitesinde görüntüleyebilirsiniz. Ödeme aynı site üzerinden kredi kartı ile yapılıyor.

Adaylar sınava gelirken yanlarında ne getirmesi gerekiyor?

Sınava gelen adaylar yanlarında T.C kimlik kartı veya pasaport getirdiklerinden mutlaka emin olmalı çünkü bu belgeleri yanında bulundurmayan katılımcılar sınava alınmıyor. Sınav salonlarında katılımcılara not almaları için kâğıt-kalem sağlanıyor yani yanınızda getirmenize gerek yok.

Sınavın içeriği ve süresi hakkında bilgi alabilir miyiz? Soru türleri nasıl ve sonuçlar ne kadar sonra açıklanıyor?

TOEFL sınavı, 4 iletişim becerisini ölçen bir sınavdır. Sırasıyla: Reading, Listening, Speaking ve Writing başlıklarından oluşuyor. Sınav yaklaşık 4-4.30 saat sürer ve sonuçlar sınavdan yaklaşık 2 hafta sonra e-posta ile katılımcı ile paylaşılır. Yaklaşık 4 hafta sonra ise adresinize resmi sonuç evrakları ulaştırılır. 

Bölüm

Süre

Soru sayısı

Reading

54-72 dakika

30-40

Listening

41-57 dakika

28-39

Ara

10 dakika

-

Speaking

17 dakika

4 başlık

Writing

50 dakika

2 başlık

 

Sınava girecek olanlara önerileriniz nelerdir?

Adaylar, hazırlanırken kesinlikle sınav hakkında bilgisi olan kurumlarda ve eğitmenlerle çalışmalılar. Bu sınav yalnızca bir dilbilgisi sınavı değildir. TOEFL içeriği, zaman kullanımı, karşılaşılabilecek sorunlar hakkında bilgilendirilmeniz gerekli. Dilerseniz İLM’nin TOEFL programına katılarak sınavda alacağınız puanı ortalama 30 puan arttırabilirsiniz.

| Bilgi Formu

Bilgi Formu

 Gizlilik Politikasını okudum, anladım ve onaylıyorum.

| Online Kayıt