Sertifika & Diploma

İstanbul Lisan Merkezi

Sertifika & Diploma

Amerika'da Sertifika Eğitimi

Amerikada bir çok özel dil okulu ve Üniversiteler tarafından birbirinden farklı yüzlerce sertifika ve diploma programları sunulmaktadır. Kısa dönem sertifika programları özellikle orta veya daha alt seviyede İngilizce bilgisine sahip öğrenciler tarafından program öncesinde belirli süre dil kursu eklenerek katılım sağlanırken, zaten dil seviyesi hali hazırda ileri düzeyde olan ve bunu TOEFL veya IELTS gibi resmi sınavlarla kanıtlayabilen öğrenciler için yine kısa veya uzun dönemli program olanakları sağlanmaktadır. Batı yakasında California eyalati içerisinde UC Berkeley, UCLA, UCSD ve San Diego State Universitesi , doğu yakasında ise Boston Üniversitesi,New York Universitesi, Columbia vb gibi  birçok ünlü okulda uzun veya kısa dönemli sertifika programlarına katılabilirsiniz.

International Diploma Programları

Üniversiteler tarafından sadece uluslararası öğrencilere yönelik sunulan programlardır. Bu programların süresi genellikle 4 ay olarak düzenlenmektedir. İleri seviye İngilizce bilgisine sahip olma zorunluluğu mevcut olan bu programların sonrasında, kısa dönemli orta/büyük ölçekli Amerikan firmalarında profesyonel staj imkanı sağlanmaktadır.

Evening Certificate Programları

Bu  programların en büyük özelliği, uzun dönemli ( minimum 9 ay) sadece akşam saatlerinde ve haftanın belirli günlerinde çoğunlukta  Amerikalı öğrencilerin oluşturduğu sınıflarda sunuluyor olmasıdır. ECP’lerin akşam saatlerinde sunulmasının sebebi ise Amerikalı çalışan kesme yönelik hazırlanmış olmasıdır. Katılımcıların İngilizce seviyesinin oldukça ileri düzeyde olması gerekmektedir. Evening Certificate Programlarin en önemli avantajı  ise sonrasında öğrencilerin OPT (Optional Practical Training) adı verilen 1 yıllık Amerika’da çalışma ve oturum iznini elde etmeleridir.Ayrıca ücret bakımından IDP programlarına göre daha ekonomik  olmaları da , öğrencilere oldukça cazip gelmektedir.

OPT (Optional Practical Training)

ABD’de herhangi bir kurumda , 9 ay ve/veya üzerinde sunulan sertifika veya diploma programına katılım  sonrasında otomatik olarak kazanılan 12 ay süreli çalışma ve oturum iznidir. Programı bitirdiğiniz tarih itibari ile bu süre başlamaktadır ve belirtilen yasal süre içerisinde iş bulmanız gerekmektedir.

İngiltere'de Sertifika Eğitimi

Son yıllarda giderek yaygınlaşan bir eğitim seçeneği olan sertifika programları kısa sürede ve ekonomik olarak sonuç alma imkânı veren bir eğitim türüdür. Kabul koşullarının yüksek lisans programlarına göre daha esnek olması, daha pratik ve gerçek hayatta uygulanabilir bilgiler içermesi, daha kısa süreli olmaları, yıl boyunca daha esnek başlangıç tarihleri ve ekonomik oluşları sebebiyle giderek artan oranda tercih edilmektedirler.

Mesleğinizle ilgili veya ilgi duyduğunuz bir sektörle ilgili geçerli bir eğitim belgesi istiyorsanız, üstelik alacağınız eğitim belgesinin dünyanın her tarafında geçerli ve saygın bir içeriğe sahip olmasını istiyorsanız ve hepsinden önemlisi bunun için çok yüksek bir bütçe veya zaman ayıramayacaksanız İngiltere'deki mesleki sertifika programlarından birisi sizin için en uygunu olur.

Üç aydan iki yıla kadar uzayabilen bu programlar tasarımdan iletişime, medyadan muhasebeye, pazarlamaya, sinemaya, bilgisayar bilimlerine, modaya, reklamcılığa, hukuka, hatta havacılık ve denizcilik gibi teknik alanlara kadar uzanan geniş bir alana yayılmıştır ve sertifika programları pratiğe yönelik bir içeriğe sahiptir.

Genelde her program son derece somut bir alanda eğitim ve sertifika verir. Yani genel olarak "işletme" eğitimi verilen bir programdansa sadece "ithalat ve ihracat sertifika programı" bulma ihtimaliniz daha yüksektir ve İlgili enstitü veya kolej size bu eğitimin sonunda ithalat ve ihracat alanında yeterli olduğunuza dair bir sertifika verir.

Genel olarak sertifika programları için orta seviyenin üzerinde İngilizce bilginiz olması gerekir fakat İngilizce seviyenizi IELTS gibi bir sınavla belgelemeniz istenmez. Öğrencinin dersi anlamamasıyla ilgili risk kendisine bırakılır. Eğer Türkiye'de lisede veya üniversitede İngilizce eğitim verilen bir okuldan mezun olmuş bir öğrenciden bahsediyorsak, ya da mesleği gereği İngilizce konuşulan bir ortamda bulunan birisiyse genel olarak sertifika eğitimini tamamlayacak dil seviyesine sahip olduğunu söyleyebiliriz.

Bu programlar, kendi iş alanlarıyla ilgili ek eğitim isteyen profesyonellerden, yeni mezun üniversite öğrencilerine kadar pek çok kişi için idealdir. Turizm sektöründe alaylı olarak yetişmiş fakat geçerli eğitim belgesi olmayan bir kişi veya zaten turizm alanında diploması olan fakat uluslararası turizm kurumlarının tanıdığı teknik eğitime ihtiyaç duyan bir kişi 3 ya da 6 ay içinde hem ihtiyaç duyduğu teknik donanımını hem de dünyanın her yerinde geçerli eğitim belgesini edinebilir.

Aynı durum işletme, hukuk, tasarım, ekonomi, moda, bilgisayar bilimleri ve benzeri gibi pek çok alan için de geçerlidir ve hem eğitim süresi hem de maliyet açısından inanılmayacak kadar caziptir.

SERTİFİKA PROGRAMLARININ İÇERİĞİ

Sertifika programlarının içeriğine baktığınızda çoğu zaman lisans programlarının içeriğine çok benzediğini görürsünüz. Gerçekten de öyledir. Hatta sertifika programlarının çoğu, ilgili  lisans derslerinde okutulan derslerden oluşur. Aralarındaki farklar;

Sertifika programları daha hedefe yönelik, paket programlardır. Eğitim genel hatlar üzerinde yoğunlaşır, çok detaya girilmez.

Sertifika programları  teorik içerikli değil uygulama ağırlıklıdır. Bu özellikleri ile kısa sürede etkili olmaktadırlar.

Sertifika programlarının tamamlanmasından sonra, aldığınız eğitimle ilgili olarak staj yapma hakkınız olacaktır. Bu da eğitiminizin verimini çok daha artıracaktır.

SERTİFİKA PROGRAMLARI KİMLER İÇİNDİR? 

Sertifika programının etkili bir seçenek haline geldiği kişileri tanımlamak istersek aşağıdaki gibi bir gruplandırma yapabiliriz.

 • Üniversite’yi yeni bitirmiş olan ve kariyerine yeni başlayacak olanlar:

Artık ülkemizde üniversite bitirmiş olmanın gerçekten de çok ayrıcalık sağlayan bir özelliği kalmamıştır. Boşalan pozisyonları için kısa sürede binlerce adaylık başvurular alan işverenler, seçim yapmak için artık çok daha farklı donanımlar aramakta, şirketlerine artı değer katacağına inandıkları adayları tercih etmektedirler. İşte sertifika programları bu noktada devreye girmekte ve bu programlara katılan adayları sıradan bir üniversite mezunu olmaktan çıkartıp daha donanımlı bir hale getirmektedir.

 • Bitirdiği bölüm ve mesleği ile iş bulma şansının çok yüksek olmadığını düşünler

Danışmanlığını yaptığımız öğrencilerle görüşmelerimizde, birçok kişinin daha mezun olmadan, iş aramaya bile başlamadan ümitsizliğe kapıldığını, mesleklerine olan sınırlı talepten, ya da o mesleği yapan çok fazla aday olmasından endişe duyduklarını görmekteyiz. Maalesef bu çoğu zaman haklı bir endişedir. Bu durumda olan öğrenciler için de mantıklı bir çözüm sertifika programlarıdır. İlgi duyduğunuz, ya da talep olduğunu düşündüğünüz bir alan üzerine alacağınız bir sertifika programı size hem 2. bir meslek dalında daha iş arama şansı verecek, hem de kendi mesleğinizden adaylar arasından daha kolay sıyrılmanızı sağlayacaktır. Söz gelimi işletme bölümü mezunu bir aday olduğunuzu varsayalım. Bu özelliğinizin üzerine bir de turizm sertifikası eklerseniz, artık turizm sektörü de sizin yetkinlik alanınıza girecektir. Benzer birleştirmeler birçok bölüm mezunları için yapılabilir. Önemli olan size uygun bir ek sertifika ve ek meslek alanı seçebilmektir. İLM size bu konuda gereken tüm danışmanlık hizmetlerini vermektedir.

 • Yaptığı işi daha profesyonelce yapmak, son yenilikleri yakalamak isteyenler

Artık birçok işletme sahibi ve çalışan da sertifika programlarına rağbet etmektedir. Hızla gelişen ve ilerleyen günümüz iş dünyasında yeniliklere ayak uydurmanın ve kendini geliştirmenin değerini bilen kişiler, meslek alanları ile ilgili sertifika programlarına katılmakta ve bu sayede meslekleri ile ilgi en son gelişme, değişiklik ve uygulamalardan haberdar olarak mesleki vizyonlarını  geliştirmektedirler.

 • Çalıştığı sektörü değiştirmek isteyenler

Tüm dünyada sertifika programlarının en çok tercih edilmesini sağlayan özelliklerden birisi de budur. Yaptığı meslekten memnun olmayan çalışanlar, ya da mesleki bilgisi dışında başka bir alana yatırım yapmak isteyen işadamları, 4 yıl süreyle bir üniversite okumaktansa, ilgi duydukları alanda bir sertifika programı alarak gerekli mesleki yetkinliğe ulaşabilmektedirler.

  EN ÇOK TERCİH EDİLEN SERTİFİKA PROGRAMLARI

 • Business Administration
 • Marketting
 • Economics
 • International Trade
 • Internet Marketting & E-commerce
 • Advertising
 • Public Relations
 • Human resources management
 • Travel, tourism and hospitality management
 • Business computing
 • Accounting & Financial Management
 • TEFL ( Teaching English as a Foreign Language)
 • Project Management
 • Information Technology
 • Multimedia
 • Computer Systems
 • International Web Master Certificate

 

 

Avusturalya'da Sertifika Eğitimi

Avustralya’da sertifika programı için iki seçenek bulunmaktadır;

Master kredilerinin alındığı sertifika programlar; bu programlar bir veya iki dönem sürer ve öğrencilere Postgraduate Certificate veya Postgraduate Diploma belgesi verilmektedir. Bu programların kabul şartları Master programları ile aynıdır ve master ı tamamlamayıp geri dönmek şeklinde düşünülebilir.
Önlisans düzeyinde verilen programlara da sertifika denmektedir e bu programlar özel okullarda (College) veya devlet okullarında (TAFE) alınabilir. TAFE programlarının senesi ortalama 10,000 AUD iken Collegeların yıllık ücreti 5000 ile 15000 AUD arsında değişmektedir.

Avustralya'daki TAFE sistemi kimlere yöneliktir?

Yeni bir kariyer başlangıcı yapmak isteyenler
Mevcut kariyerlerinde ilerlemek veya uzmanlaşmak isteyenler
Üniversite öğrenimine pratik beceriler katmak isteyenler
Sonrasında üniversite öğrenimi görmek isteyenler.

Bize Avustralya'daki TAFE sistemi ile ilgili biraz bilgi verebilir misiniz?

Avustralya'nin TAFE sistemi, farklı bir kariyer imkanı sağlamak için mesleki eğitim veren kuruluşlardan oluşur.
Avustralya mesleki eğitim seçenekleri, çok sayıda mesleğe giriş yapmak için kabul edilmektedirler. Bu şekildeki bir mesleki eğitim özellikle herhangi bir sektörde iş idaresi becerileri kazanabilmek için çok elverişlidir. Bunların içinde otel yönetimi, uluslararası ticaret, kriz yönetimi, personel yönetimi, spor veya sanat yönetimi, ön-muhasebe, bankacılık ve KOBI yöneticiliği gibi alanları sayabiliriz. Aynı zamanda bilgisayar, mühendislik, havacılık, inşaat veya telekomünikasyon gibi uzmanlaşmaya yönelik birçok yüksek teknoloji alanında da önerilen programlar mevcuttur. Bunun yanında hayvan biyolojisi, su bilimleri, tıbbi laboratuar bilimleri, patoloji ve sağlık gibi alanlarda da yüksek kaliteli tesisler ve eğitim olanaklari bulunmaktadır .

Mesleki eğitimin pratiğe yönelik yapısı öğrencilerin okul sırasınca son gelişmelerden yararlanabilecekleri, en son ekipmanı ve tesisleri kullanabilecekleri anlamına gelmektedir. Bu okullardan mezun olan öğrencilerin birçoğu multimedia design, animasyon, film yapımcılığı, fotoğrafçılık, güzel sanatlar, moda tasarımı ve üretimi gibi alanlarda sanatsal bir kariyere başlayabilmektedirler.

TAFE okulları sadece mesleki eğitim vermekle kalmaz. Bunun yanında başlangıç düzeyinden en ileri düzeye kadar İngilizce öğrenmeniz de mümkündür.

TAFE sistemi ile üniversite sistemi birbirinden tamamen ayrı mıdırlar?

Birçok TAFE okulunun Avustralya'daki üniversitelerle bağlantıları vardır. Bazıları bir üniversite tarafından yürütülmekte ve üniversite kampüsünü paylaşmakta, bazılarıyla yakınlarındaki üniversitelerle ittifak kurmaktadırlar. Bu bağlantılar sayesinde öğrenciler mesleki eğitim veren programları üniversiteye geçiş için kullanabilirler (pathway to university). Özellikle üniversiteye giriş için hazırlanan programlar bulunmaktadır. Şöyle ki:

İstenilen notları tutturduğunuz takdirde üniversiteye garantili giriş sağlarlar.
Okuduğunuz dersler üniversiteye geçişte kredi transferine izin verirler. Mesela bir TAFE programını okuduktan sonra doğrudan üniversitenin ikinci sınıfından başlayabilirsiniz.
Bir yerine iki diploma sahibi olursunuz, TAFE diploması ve üniversite diploması.
Bu programlara 'degree programs' veya üniversite transfer programları denir.
Bunu bir örnekle şu şekilde açıklayabiliriz:
Erol, bir senelik Bilişim Sistemleri programına (Diploma of Information Technology) kayıt olur. Derslerinden oldukça yüksek notlar alır ve üniversitede Bilgisayar Bilimleri lisans programına (Bachelor of Computing Science) girmeye hak kazanır. Bu bölüm normalde 3 senelik bir programdır. Ancak zaten TAFE okulunda benzer dersleri okumuş olduğu için, bölümdeki lisans programı için sadece 2 sene okuyarak bitirebilecektir. 3 senenin sonunda Erol toplam iki kurumdan mezun olmuş durumdadır. Bilişim Sistemleri Programı (Diploma in Information Technology) ve Bilgisayar Bilimleri Bölümü (Bachelor of Computing Science). Buna karşılık İdil doğrudan Bilgisayar Bilimleri Bölümü'ne kayıt olur. İdil ve Erol'un her ikisi de uç sene boyunca benzer dersleri okurlar. Fakat uc senenin sonunda Idil'in sadece bir okul mezuniyeti bulunurken, Erol'un iki mezuniyeti olmuş olur.

Özel sektörle işbirliği halinde olması, eğitimi tamamlayan öğrencilerin iş bulup yerleşmesine ne kadar imkan tanıyor?

Avustralya'da okuyan yabancı öğrenciler okullarının bitiminde mutlaka ülkelerine dönmek zorundadırlar. Ancak her öğrencinin haftada 20 saate kadar part-time, sömester tatilerinde ise full-time çalışma hakkı vardır. TAFE okullarının bircoğunda iş deneyimi ders programlarının içerisinde yer almaktadır. Mesela turizm yönetimi okuyorsanız, Avustralya'daki en büyük otellerden birinde çalışma fırsatı bulmanız büyük ihtimalle mümkün olacaktır.

 

Kanada'da Sertifika Eğitimi

Kanada sertifika ve diploma programları sonrasında, öğrencilere sağladığı maaşlı staj imkanı ile dikkat çeken ülkelerden bir diğeridir. Özellikle İşletme ,  Turizm ve Otelcilik gibi alanlarda diploma programlarına katılım sonrasında sağlanılan staj olanaklarıyla, öğrenciler hem  İngilizcelerini  gerçek bir iş ortamında pratik etme şansı sağlarken hem de para kazanabilmektedir. Ayrıca Devlet okullari tarafından,  Üniversite mezunlarına yönelik sunulan 9 ay ve üzeri Post-Graduate Diploma  programlarını tercih eden öğrenciler, programı başarıyla bitirmeleri durumunda, Kanada’da 1 yıl süreli çalışma ve oturum izni elde ederler.

 

Her Zaman Size Uygun Bir Seçeneğimiz Var

Dil Eğitimi Almak İçin İlk Adımı At!

40 Yıllık Tecrübe
4 Farklı Şube
11 Dilde Eğitim
%99 Memnuniyet

Biz Sizi Arayalım

Hemen Bize Ulaşın
 Gizlilik Politikasını okudum, anladım ve onaylıyorum.İstanbul Lisan Merkezi

Yurtdışı Eğitim

Yurtdışı Eğitim
Yurtdışı Eğitim
İstanbul Lisan Merkezi
Yurtdışı Dil Okulu
Yurtdışı Dil Okulu
İstanbul Lisan Merkezi
Yurtdışı Yaz Okulu
Yurtdışı Yaz Okulu
İstanbul Lisan Merkezi
Sertifika & Diploma
Sertifika & Diploma
İstanbul Lisan Merkezi
Lise
Lise
İstanbul Lisan Merkezi
Üniversite
Üniversite
İstanbul Lisan Merkezi
Master
Master
İstanbul Lisan Merkezi
Work And Travel
Work And Travel
İstanbul Lisan Merkezi
Work Study
Work Study
İstanbul Lisan Merkezi
Yurtdışında Staj (Internship)
Yurtdışında Staj (Internship)
İstanbul Lisan Merkezi
AU Pair
AU Pair
İstanbul Lisan Merkezi
Sertifika & Diploma

Öğrenci Yorumları

İpek Karabaş

Arkadaşlar ben yds ye girmeden önce yds den 43 almıştım ve istanbul lisan merkezine kayıt oldum hiç umudum yoktu ve yaklaşık 2 aylıklık bir eğitim ve günde 2 saatlik bir çalışma, azim ve isteğimle ber... Devamı >>

İpek Karabaş
Öğrenci
İnci Tatlı

Nisan 2015 sınavı için İstanbul Lisan Merkezinde ocak ayında kursa başladım.Program başladığı ilk haftalar YDS gramer tekrarı yapıldı,daha sonraki haftalarda YDS sınavına yönelik sınav teknikleri üzer... Devamı >>

İnci Tatlı
Bankacı
Buğra Demir

Elementary seviyesinden başladım. Çok memnunum,zaten disiplinli bir yer, seviye tespit sınavlarından belli, Pre-Int başlamak istedim ama kaydımı almadılar. Başka yerler olsa sınav yapmadan advance sev... Devamı >>

Buğra Demir
-
Selin Özalp

Merhaba ben uzun sürele araştırmalarım sonucun İLM ailesine katıldım aslında katılmadan önce çok çekingelerim vardı,Bir sürü kurs gezdikten sonra haliyle kafam karıştı biraz ama zamanın kısıtlı olduğu... Devamı >>

Selin Özalp
Devlet Memuru
Batu Aktaş

Konuştuğumdan çok beğendim ve buraya yazılmaya karar verdim. tanımıyordum.Derse gelen öğretmen gerçekten çok ama çok disiplinli, mesleğinin hakkını veren bir hoca. YDS kursu soranlara gönül rahatlığıy... Devamı >>

Batu Aktaş
Akademisyen Öğrenci
Aras Kulaksızoğlu

Tavsiye üzerine kayıt olduğum İLM ‘deyaklaşık dört ay YDS kursu aldım.İhtiyacımın profesyonel şekilde belirlenip ciddi bir çözümle eğitim aldığım bu kurumda çağdaş eğitim ilkelerinden ödün vermeyen bi... Devamı >>

Aras Kulaksızoğlu
Akademisyen
Nalan Akkartal

İngilizce seviyem pre-intermediate idi hızlandırılmış 1 aylık intermediate kursundan sonra yoğun bir tempoda geçen bu yds kursundaki almış olduğum 73 benim için inanılmaz iyi bir not. Bu uğurda bana d... Devamı >>

Nalan Akkartal
-
Adara Ön

İngilizce öğrenmeye İLM'de başladım ilk başladığım seviye Elementary idi Intermediate seviyesini bitirdim. Daha sonra YDS kursuna devam ettim.YDS dersleri dışında YDS'ye yönelik gramer ve kelime çalış... Devamı >>

Adara Ön
Akademisyen
Melis Saba

İstanbul lisan merkezini öneririm. İstanbul Lisan Merkezi’nde İngilizce kursuna katıldım. Dersi veren öğretmen gerçekten konusunda uzman bir öğretmendi. Her seviye bir kur şeklinde veriliyor. 2+1 kamp... Devamı >>

Melis Saba
Öğrenci

Eğitim ve Kurslarımız Hakkında Detaylı Bilgi Almak İster Misiniz ?

Dil Kursları, Akademik Sınav Kursları, Yurtdışı Eğitim Hizmetleri ve diğer tüm hizmetlerimiz hakkında detaylı bilgi almak için bizlere 444 6 456 nolu numaradan ulaşabilir ya da Bilgi Formunu doldurup sizlere ulaşmamızı sağlayabilirsiniz...

| Bilgi Formu

Bilgi Formu

 Gizlilik Politikasını okudum, anladım ve onaylıyorum.

| Online Kayıt