TOEFL Hakkında SSS

İstanbul Lisan Merkezi

TOEFL Hakkında SSS

İLM

TOEFL IBT sınavı, adayların akademik İngilizce düzeylerini ölçen, bilimsel araştırmaları İngilizce yapabilecek yeterliliği ölçüt olarak kabul eden, dünyanın en prestijli, İngilizce  sınavıdır.

Tüm dünyada üniversitelerin, akademik kariyer yapmak isteyen adaylardan istediği bir ön koşuldur. Her üniversite istediği toefl skorunu kendisi belirlemektedir. Ayrıca ülkemizde, üniversitelerin yani sıra, gerek kamu, gerekse ozel bir cok kurumda çalısanların, dil tazminat farkı  alabilmeleri, yada kariyer planları için İngilizce seviyelerini TOEFL IBT skoru ile kanıtlamaları istenmektedir.

 

1.TOEFL IBT Nasıl Bir Sınavdır?

TOEFL IBT  sınavı yaklaşık 4 saat süren ve adayların, okuma (reading), dinleme (listening), konuşma (speaking) ve yazma (writing) becerilerini ölçen bir sınavdır. Sınav tamamen internet üzerinden ve ETS’nin yetkilendirdiği sınav merkezlerinde, bilgisayarlar ile yapılır.

2.TOEFL IBT Sınavı Nasıl Yapılır?

Sınav bir seferde ve 2 oturumda yapılmaktadır. Adaylar,  sırasıyla, önce okuma (reading) ve dinleme (listening) bölümleri ile ilgili sorulara cevap verdikten sonra (yaklaşık 2 saatlik bir oturumdur)  10 dakika ara verilir, 2. Oturumda ise yine sırasıyla önce konuşma (speaking) ve son olarakta yazma (writing) bölümleri ile sınav tamamlanır.

3.TOEFL IBT Sınavına Nasıl Başvurabilirim?

TOEFL IBT sınavına girebilmek için, www.ets.org adresinden veya www.ilm.com.tr adresinden ulaşabiliceğiniz link yardımı ile internet üzerinden sınav kaydınızı yaptırarak sınav tarihi almalısınız. Sınava müracaatlardaki yoğunluk nedeniyle, girmek istediğiniz tarihten en az 2-3 hafta öncesinden sınav kaydınızı yaptırmanız, istediğiniz tarihe yer bulabilmeniz için önemlidir.

4.TOEFL IBT Sınav Kayıdımı Nasıl Yapacağım?

TOEFL IBT sınav kaydınızı yapmak içi önce www.ets.org sitesine üye olmalısınız, daha sonra aynı sitede  sınava kayıt ile ilgili formları doldurarak ilerlemelisiniz, gerekli kişisel bilgilerinizi girdikten sonra sistem size yetkili sınav merkezlerini listeleyecektir. Girmek istediğiniz sınav merkezini belirledikten sonra, son aşamada bir  kredi karti numarası vermeniz gerekmektedir. Sistem 185$ sınav ücretini hesabınızdan çekmek suretiyle sınav kaydınız tamamlanmış olacaktır. (Bkz. TOEFL'a nasıl kayıt olunur Video)

5.TOEFL IBT Sınav Sonucumu Nasıl ve Nerden Öğrenebilirim?

TOEFL IBT sınav sonuçları, sınav tarihinden 14 iş günü sonra www.ets.org adresinde ilan edilir, sınav kaydınızı yaparken, sizin için oluşturulan ID numaranız ile sisteme  girerek sınav sonucunuzu öğrenebilirsiniz, internette açıklanan bu sonuç kesin sonuç olmakla birlikte resmi bir sonuç değildir. Resmi sınav sonuç belgeniz sınava girdiğiniz tarihten 21 iş günü sonra, sınav kaydınızı yaparken verdiğiniz adreslere posta yolu ile ulaşacaktır.

6.Sınav Günü Yapmam Gereken Hazırlıklar Nelerdir?

4 saat gibi uzun bir sınava giderken, bir gece öncesinde uykunuzu iyi almanız, güzel bir kahvaltı yapmanız, rahat kıyafetler tercih etmeniz sınav sırasında rahat ve huzurlu olmanızı sağlamak için önemlidir.  Sınav gününden önce, sınav merkezinizi arayarak, isminizi teyit etmeniz, önceden sınav merkezinize giderek yerini öğrenmeniz, sınav günü yaşayacağınız aksilikleri en aza indirecektir.  Sınav saatinden yarım saat önce mutlaka sınav merkezinde bulunmanız gerekmektedir.

7.Sınava Giderken Yanıma Almam Gerekenler Nelerdir?

Sınava giderken, imzalı bir kimlik belgeniz (ehliyet, pasaport gibi) ve nüfus cüzdanınız yanınızda bulunmalıdır. Salon görevlisinin kontrol edeceği bu kimlik kartlarınız üzerindeki bilgiler ve  fotoğrafınız,  görevlinin sizi rahatça teşhis edebileceği açıklıkta olmalıdır.  Kimlik belgeleriniz üzerindeki sorunlu bilgiler (çok yıpranmış, okunaksız, eski bir fotoğraf vb.) sınava alınmanız ile ilgili sorun yaratabileceğini unutmamanız gerekir.

8.Sınavdan ne kadar süre önce test merkezinde olmalıyım?

Sınav başlangıcından en az yarım saat önce test merkezinde hazır olmalısınız.

9.Ehliyetim veya pasaportum yok ne yapmam gerekiyor?

Noter'den kimliğiniz size ait olduğunu belgeleyen bir belge almalısınız ve bu belgeyi imzalamalısınız.Unutmayın ETS sınava girebilmeniz için gereken kimliğin üzerinde imza bulunmasını istemektedir.

10.Skorum ne zaman elime ulaşır?

Skorunuzu sınava girdiğiniz tarihten itibaren 15 iş günü sonra ETS'den daha önce almış olduğunuz kullanıcı adınız ve şifrenizle online kayıt bölümüne girerek web'den öğrenebilirsiniz. Posta ile elinize ulaşması 4-6 hafta arası bir süre olacaktır.

11.Konuşma (speaking) sınavı nasıl yapılıyor?

Sınav esnasında mikrofonla ses kaydınız alınmakta ve ETS tarafından sonuçlarınız değerlendirilmektedir. Speaking bölümü bilgisayar tarafından değil uzmanlar tarafından değerlendirilmektedir.

12.Sınav ücreti ne kadardır?

Ödeme Kredi kartıyla kabul edilmektedir. Sınav ücreti  ve hizmet bedelleri şu şekildedir:

ÜRÜN

ÜCRETLER (1/7/2006'dan itibaren)

TOEFL® Internet-Based Test

US$ 185

Geç kayıt ücret farkı

US$ 25

Sınav tarihi değişikliği

US$ 60

İptal Edilen sonuçları tekrar isteme

US$ 20

Ekstra skor belgesi

US$ 17

TOEFL IBT Speaking Veya  Writing bölümü
Yeniden kontrol talebi

US$ 60

TOEFL IBT Speaking Ve Writing bölümü
Yeniden kontrol talebi

US$ 120

Ödeme reddedildiği takdirde

US$ 20

13.Sınavda esnasında karalama kağıdı kullanabilir miyim?

Sınav süresince test merkezi tarafından size sağlanacak kağıt (3 sayfayı geçmeyecek şekilde) ve kalemle not alabilirsiniz.

14.Eski sistemde bir puan yeni sistemde kaça denk gelmektedir?

TOEFL IBT

TOEFL CBT

120

300-297

119

293

118

290

117

287

116

283

115-114

280

113

277

112-111

273

110

270

109

267

108-106

263

105

260

104-103

257

102-101

253

100

250

99-98

247

97-96

243

95-94

240

93-92

237

91-90

233

89-88

230

87-86

227

85-84

223

83

220

82-81

217

80-79

213

78-77

210

76

207

75-74

203

73-72

200

71

197

70-69

193

 

15.Sınava hazırlanmak için ne yapmalıyım?

TOEFL IBT için çalışacak öğrencilerin en az Upper-Intermediate (Orta Sonrası) düzeyde genel İngilizce yetkinlikleri olmalıdır. Dinleme bölümünde Amerikan İngilizcesi işitileceğinden, adayların en az birkaç farklı TOEFL IBT hazırlık kitabının dinleme materyallerini çok iyi çalışmaları gerekmektedir. Ayrıca yapılacak genel dinleme çalışmalarında Amerikan dizileri ya da İngilizce belgesellerden yararlanılabilir. Okuma bölümüne hazırlık için akademik düzeyde kelime bilgisi çalışılmalı ve akademik metinler okunmalıdır. Yazma çalışması mutlaka bir öğretmen gözetiminde yapılmalı ve alınan geri bildirimler doğrultusunda sınav gününe kadar olabildiğince çok makale yazılmalıdır. Konuşma çalışması için Amerikalı bir öğretmenden yardım alınmalı ve olası konuşma konuları için zihinsel hazırlık ve pratik yapılmalıdır.

Bütün bu çalışmalar için uzmanlarca hazırlanmış sıkı bir müfredat programı en akıllıca çözümdür. Görünen odur ki, TOEFL IBT artık öğrencilerin kendi başlarına çalışabilecekleri yalnızca Okuma bölümünü barındırmaktadır. Bu nedenle adayların kesinlikle profesyonel yardım almaları gerekmektedir. Ne var ki bu yardım genel İngilizce kursları veya öğretmenleri ile değil, TOEFL IBT konusunda uzmanlaşmış ve müfredat programı geliştirmiş bir kadro yardımıyla olmalıdr. İstanbul Lisan Merkezi TOEFL IBT için kurulduğu günden beri özel bir birimle çalışmaktadır. Bu birim akademisyenlerden oluşmaktadır ve TOEFL IBT konusunda yayınlanmış tüm materyallere sahiptir. İstanbul Lisan Merkezi, TOEFL IBT'deki tüm yenilikleri takip etmektedir ve yeni sınav sistemi ile ilgili her türlü eğitim ve danışmanlık hizmetini vermektedir.

Her Zaman Size Uygun Bir Seçeneğimiz Var

Dil Eğitimi Almak İçin İlk Adımı At!

40 Yıllık Tecrübe
4 Farklı Şube
11 Dilde Eğitim
%99 Memnuniyet

Biz Sizi Arayalım

Hemen Bize Ulaşın
 Gizlilik Politikasını okudum, anladım ve onaylıyorum.İstanbul Lisan Merkezi

Akademik Sınav Kursları

YDS Kursu
YDS Kursu
İstanbul Lisan Merkezi
YÖKDİL Kursu
YÖKDİL Kursu
İstanbul Lisan Merkezi
TOEFL Kursu
TOEFL Kursu
İstanbul Lisan Merkezi
IELTS Kursu
IELTS Kursu
İstanbul Lisan Merkezi
SAT Kursu
SAT Kursu
İstanbul Lisan Merkezi
TELC Sınav ve Sertifikaları
TELC Sınav ve Sertifikaları
İstanbul Lisan Merkezi
CAE Kursu
CAE Kursu
İstanbul Lisan Merkezi
BULATS Kursu
BULATS Kursu
İstanbul Lisan Merkezi
GMAT Kursu
GMAT Kursu
İstanbul Lisan Merkezi
FCE Kursu
FCE Kursu
İstanbul Lisan Merkezi
TUS Kursu
TUS Kursu
İstanbul Lisan Merkezi
GRE Kursu
GRE Kursu
İstanbul Lisan Merkezi
CPE Kursu
CPE Kursu
İstanbul Lisan Merkezi
TOEIC Kursu
TOEIC Kursu
İstanbul Lisan Merkezi
PTE Kursu
PTE Kursu
İstanbul Lisan Merkezi
YKSDil/YDT Kursu
YKSDil/YDT Kursu
İstanbul Lisan Merkezi
TEFL Kursu
TEFL Kursu
İstanbul Lisan Merkezi
İTEP Kursu
İTEP Kursu
İstanbul Lisan Merkezi
TOEFL Hakkında SSS

Öğrenci Yorumları

Nalan Akkartal

İngilizce seviyem pre-intermediate idi hızlandırılmış 1 aylık intermediate kursundan sonra yoğun bir tempoda geçen bu yds kursundaki almış olduğum 73 benim için inanılmaz iyi bir not. Bu uğurda bana d... Devamı >>

Nalan Akkartal
-
Batu Aktaş

Konuştuğumdan çok beğendim ve buraya yazılmaya karar verdim. tanımıyordum.Derse gelen öğretmen gerçekten çok ama çok disiplinli, mesleğinin hakkını veren bir hoca. YDS kursu soranlara gönül rahatlığıy... Devamı >>

Batu Aktaş
Akademisyen Öğrenci
İnci Tatlı

Nisan 2015 sınavı için İstanbul Lisan Merkezinde ocak ayında kursa başladım.Program başladığı ilk haftalar YDS gramer tekrarı yapıldı,daha sonraki haftalarda YDS sınavına yönelik sınav teknikleri üzer... Devamı >>

İnci Tatlı
Bankacı
İpek Karabaş

Arkadaşlar ben yds ye girmeden önce yds den 43 almıştım ve istanbul lisan merkezine kayıt oldum hiç umudum yoktu ve yaklaşık 2 aylıklık bir eğitim ve günde 2 saatlik bir çalışma, azim ve isteğimle ber... Devamı >>

İpek Karabaş
Öğrenci
Melis Saba

İstanbul lisan merkezini öneririm. İstanbul Lisan Merkezi’nde İngilizce kursuna katıldım. Dersi veren öğretmen gerçekten konusunda uzman bir öğretmendi. Her seviye bir kur şeklinde veriliyor. 2+1 kamp... Devamı >>

Melis Saba
Öğrenci
Adara Ön

İngilizce öğrenmeye İLM'de başladım ilk başladığım seviye Elementary idi Intermediate seviyesini bitirdim. Daha sonra YDS kursuna devam ettim.YDS dersleri dışında YDS'ye yönelik gramer ve kelime çalış... Devamı >>

Adara Ön
Akademisyen
Selin Özalp

Merhaba ben uzun sürele araştırmalarım sonucun İLM ailesine katıldım aslında katılmadan önce çok çekingelerim vardı,Bir sürü kurs gezdikten sonra haliyle kafam karıştı biraz ama zamanın kısıtlı olduğu... Devamı >>

Selin Özalp
Devlet Memuru
Aras Kulaksızoğlu

Tavsiye üzerine kayıt olduğum İLM ‘deyaklaşık dört ay YDS kursu aldım.İhtiyacımın profesyonel şekilde belirlenip ciddi bir çözümle eğitim aldığım bu kurumda çağdaş eğitim ilkelerinden ödün vermeyen bi... Devamı >>

Aras Kulaksızoğlu
Akademisyen
Buğra Demir

Elementary seviyesinden başladım. Çok memnunum,zaten disiplinli bir yer, seviye tespit sınavlarından belli, Pre-Int başlamak istedim ama kaydımı almadılar. Başka yerler olsa sınav yapmadan advance sev... Devamı >>

Buğra Demir
-
Mustafa Erensoy

Toefl için İLM'de hazırladım hocamızın ana dilinin ingilizce olması ve sınav merkezi olması büyük avantajdı. Genel olarak modern bi yer hocalar danışanlar hepsi ilgili ... Devamı >>

Mustafa Erensoy
.

Eğitim ve Kurslarımız Hakkında Detaylı Bilgi Almak İster Misiniz ?

Dil Kursları, Akademik Sınav Kursları, Yurtdışı Eğitim Hizmetleri ve diğer tüm hizmetlerimiz hakkında detaylı bilgi almak için bizlere 444 6 456 nolu numaradan ulaşabilir ya da Bilgi Formunu doldurup sizlere ulaşmamızı sağlayabilirsiniz...

| Bilgi Formu

Bilgi Formu

 Gizlilik Politikasını okudum, anladım ve onaylıyorum.

| Online Kayıt